מזונות אישה

מהם מזונות אישה? מזונות האישה הם סכום כספי חודשי שעל הבעל לשלם לאשתו על מנת שתוכל להמשיך ולשמור על רמת החיים לה הורגלה בתקופת הנישואין. מקור החיוב למזונות האישה הינה הכתובה עליה חתם הבעל עת נישאו בני הזוג, ולפיכך ברגע שבני הזוג מתגרשים זה מזו בגט, פוקעת זכותה של האישה לקבלת מזונותיה. כך גם יצוין שאישה אשר נישאה לבעלה שלא בנישואין דתיים לא תהא זכאית למזונותיה שכן בעלה לא מסר לה כתובה.

כיצד נקבע גובה מזונות האישה? גובה מזונות האישה תלוי במספר גורמים כגון הכנסות הבעל, הכנסות האישה והוצאותיה לפי רמת החיים שלה הייתה רגילה, ואם נמצא שסך הוצאות האישה גבוה מהכנסותיה (או שאין לה הכנסות) הרי עקרונית היא תמצא זכאית למזונות (במקרה שאין לה הכנסות) או להשלמת מזונות (במקרה שהכנסותיה אינן מספיקות לכיסוי הוצאותיה).

האם יש גורמים העשויים להביא לשלילת זכאות האישה למזונות? בהחלט כן. חשוב לזכור כי מכיוון שזכאותה של האישה למזונות נובעת מן הכתובה היונקת מן המשפט העברי, כך גם הסיבות לשלילת זכאותה. אישה אשר זנתה תחת בעלה מפסידה את מזונותיה. כך גם אישה אשר נקבע כי היא אישה מורדת, כלומר המסרבת לקיים חיים אינטימיים עם בעלה. אישה העוזבת את בעלה ללא סיבה מוצדקת תפסיד אף היא את זכותה למזונות, הגם שבעניין זה כבר פסקו בתי המשפט כי די שיש לאישה סיבה "קלה כנוצה" לעזיבת הבית על מנת שלא יהיה בכך כדי לשלול את זכותה למזונות.

כיצד משפיעה השתכרות האישה על גובה מזונות האישה? המדובר בהשפעה ממשית ביותר. נטיית בתי המשפט כיום היא שלא לפסוק מזונות לאישה אשר הינה עובדת ומשתכרת ולו סכומים נמוכים ואפילו מינימליים. במקרים אחרים, נפסקים סכומים נמוכים מאוד. בכך מאותתות הערכאות השונות כי פסיקת מזונות לאישה עשויה להנציח את הסכסוך שבין בני הזוג ולהאריכו וזהו מצב שאינו רצוי.

האם יש הבדל בין פסיקת בתי המשפט לענייני משפחה לבין בתי הדין הרבניים בפסיקת מזונות אישה? בהחלט כן. לכל אחת מן הערכאות תפיסה אחרת של האופן בו ינוהל הליך הגירושין בין בני הזוג, והדבר בהחלט עשוי להשפיע, בין היתר, על פסיקת המזונות, ואולם כל מקרה נבחן לפי נסיבותיו, ולא נכון יהיה להצביע באופן מובהק על ערכאה עדיפה יותר מבין השתיים.

למידע נוסף אודות המשרד ולקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות הנך מוזמן ליצור עמנו קשר דרך הטופס המופיע בעמוד משמאל
משרד: 03-5172929
   |   נייד: 052-8820763   |   פקס: 03-5173090
דואל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

כל המידע הנמסר באתר זה הינו בבחינת מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות משום חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי כלשהם. מובהר ומודגש בזאת כי המידע הנמסר באתר זה אינו מתיימר ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי אישי אותו חובה על כל אדם לקבל באופן אישי בטרם נקיטה בפעולה כלשהי המסתמכת על האמור באתר זה.