הסכמי ממון

מהו הסכם ממון? הסכם ממון הוא הסכם בכתב בין בני זוג המסדיר את יחסי הממון ביניהם, כלומר קובע מה יהיו הכללים בכל הנוגע למשטר הרכושי שיחול על בני הזוג במהלך נישואיהם. כך למשל, ניתן להגדיר בהסכם ממון כי נכס מסוים של אחד מבני הזוג מלפני הנישואין לא ייחשב בשום מקרה כרכוש משותף לשניהם. כמו כן ניתן לקבוע משטר של הפרדה רכושית מוחלטת בין בני הזוג, כך שבמקרה של גירושין ייוותר כל אחד מן מבני הזוג עם הרכוש שצבר במהלך הנישואין ולא יחלוק אותו עם משנהו;

להסכם ממון יתרונות עצומים, ויש בו כדי לחסוך לשני בני הזוג הרבה מאוד כסף ועוגמת נפש הכרוכים במריבה ובניהול הליכים משפטיים ביחס לרכוש המשותף. כמו כן עשוי הסכם ממון להפחית במידה ניכרת מתח, חשש או חיכוכים בין בני הזוג במהלך חיי הנישואין שעה שהכללים ביחס לרכוש הנצבר הם ידועים מראש וברורים.

מתי ניתן לערוך הסכם ממון? הסכם ממון ניתן לערוך לפני הנישואין אך גם בכל עת במהלכם. חשוב מאוד לדעת כי הסכם ממון חייב להיעשות בכתב והוא טעון אישור של בית המשפט (או בית הדין הרבני) אשר יוודאו שבני הזוג עשו את ההסכם בהסכמה חופשית וכי הם מבינים את משמעותו ותוצאותיו. כאשר עורכים הסכם ממון לפני הנישואין, ניתן לאשרו בפני נוטריון או בפני רשם הנישואין במקום בפני ערכאה משפטית.

האם חובה לאשר הסכם ממון? בהחלט כן. הסכם ממון שלא אושר על ידי ערכאה משפטית כאמור, אינו נחשב כהסכם ממון. רק במקרים נדירים ביותר, עשוי בית המשפט להכיר בהסכם בכתב בין בני זוג שלא אושר כדין כהסכם מחייב, וזאת בנסיבות מיוחדות משיקולי תום לב וכאשר הוכח כי בני הזוג פעלו בהתאם להוראות ההסכם שערכו ביניהם אף מבלי שהוא אושר על ידם. ואולם כאמור, המדובר במקרים מועטים ונדירים ביותר ובנסיבות מסוימות מאוד, והכלל הוא כי הסכם ממון בין בני זוג טעון אישור כדין כתנאי לתוקפו.

כיצד עורכים הסכם ממון? עריכת הסכם ממון היא מלאכת מחשבת בפני עצמה, ומומלץ מאוד לערוך אותו לאחר היוועצות עם עורך דין משפחה מומחה בתחום, שכן ללא ספק "סוף מעשה במחשבה תחילה". זכרו כי בעת עריכת ההסכם כל אחד מבני הזוג חושב על עצמו בלבד ועל מצבו הצפוי ביום סגריר במקרה של פרידה, ולפיכך מומלץ ביותר כי כל אחד מבני הזוג ייוועץ עם עורך דין משפחה נפרד מטעמו אשר ידע להעיר את הערותיו ביחס להסכם המתגבש מתוך ראיית טובת אותו בן זוג בלבד. כמו כן יוודא עבורכם עורך הדין משפחה כי הכתוב בהסכם הממון תואם את המוסכם בין בני הזוג וכי כלל הפרטים החשובים הנדרשים צוינו בו ברחל בתך הקטנה.

למידע נוסף אודות המשרד ולקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות הנך מוזמן ליצור עמנו קשר דרך הטופס המופיע בעמוד משמאל
משרד: 03-5172929
   |   נייד: 052-8820763   |   פקס: 03-5173090
דואל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

כל המידע הנמסר באתר זה הינו בבחינת מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות משום חוות דעת משפטית ו/או ייעוץ משפטי כלשהם. מובהר ומודגש בזאת כי המידע הנמסר באתר זה אינו מתיימר ואינו יכול להוות תחליף לייעוץ משפטי אישי אותו חובה על כל אדם לקבל באופן אישי בטרם נקיטה בפעולה כלשהי המסתמכת על האמור באתר זה.